Ciąża jest wyjątkowym stanem dla kobiety. Stres związany ze zbliżającą się, nie raz nową, rolą w życiu często bywa spotęgowany przez niepokój płynący z miejsca pracy przyszłej mamy. Pracodawcy niekiedy łamią przepisy, traktując swoje podwładne w ciąży jak pracowników gorszej kategorii. Kodeks pracy gwarantuje zatrudnionej ciężarnej konkretną ochronę prawną, związaną ściśle z jej stanem.

Ochrona prawna kobiet w ciąży wchodzi w życie wraz z momentem, w którym to pracownica informuje pracodawcę o swoim stanie, przedstawiając tym samym zaświadczenie lekarskie. Od tej chwili zatrudniona nie może pracować w warunkach zagrażających jej zdrowiu. Jeżeli takie warunki ściśle wiążą się z jej zajęciem, pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia innego stanowiska pracy i pensji, która nie może być niższa niż pensja z okresu przed zajściem w ciążę. Jeżeli wynagrodzenie na nowym stanowisku pracy jest niższe od poprzedniego, pracownicy przysługuje, adekwatny do różnicy między wynagrodzeniami, dodatek wyrównawczy. Kodeks pracy gwarantuje również zakaz nadliczbowych godzin pracy oraz pracy w godzinach nocnych. Delegowanie ciężarnej w podróż służbową może się odbyć wyłącznie za jej wyraźną zgodą.

kobieta w ciąży

Zdrowie przyszłej mamy powinno być pod opieką lekarską przez cały czas trwania ciąży. W związku z tym, przeprowadzanie badań lekarskich w godzinach pracy również zostało uregulowane prawnie. Przyszła mama ma prawo do zwolnienia się z pracy w celu przeprowadzenia takich badań z prawem do odebrania za ten czas wynagrodzenia równego wynagrodzeniu z tytułu urlopu. Wypowiedzenie lub rozwiązanie umowy o pracę w czasie ciąży jest, zgodnie z kodeksem pracy, zabronione. Warto wspomnieć o wyjątkowej sytuacji, kiedy to, nieświadoma jeszcze swojej ciąży, pracownica dostaje wypowiedzenie umowy o pracę. W tej sytuacji wystarczy, że za jakiś czas ciężarna przedstawi zaświadczenie lekarskie, które powoduje, iż wypowiedzenie staje się unieważnione. Jeżeli ciężarna jest zatrudniona na czas określony, umowa powinna zostać przedłużona do momentu rozwiązania ciąży.

Wiele kobiet w ciąży chce pracować tak długo, jak pozwala im na to stan zdrowia i ogólne samopoczucie. Są też panie, które ciężko znoszą ten wyjątkowy okres, toteż i praca w tym czasie staje się szczególnie trudna. Z myślą tak o jednych jak i drugich powstały przepisy gwarantujące przyszłym mamom ochronę prawną. Warto o nich pamiętać i dbać o swoje prawa w miejscu pracy. W końcu te kilka miesięcy ciąży ma ogromny wpływ na zdrowie mamy i dziecka, a zadbana i szczęśliwa mama to odpowiedzialna i wydajna pracownica.

One Response to “Ciąża a kodeks pracy”

  • Monika says:

    Witam,potrzebuję porady.Siostra jest w 5 tygodniu ciąży, właśnie się dowiedziała i otrzymała zaświadczenie o jej stanie 🙂 Ma umowę na czas określony, czy jeśli teraz powie szefowi o ciąży i przedłoży zaświadczenie, czy może zostać zwolniona z pracy?Z góry dziękuję za odpowiedź.

Zostaw komentarz

Współpracujemy z: