Zaszłaś w ciążę. Ta wiadomość to najlepsze co mogło Cię spotkać. Zaraz potem jednak musiałaś stawić czoła rzeczywistości. Ciąża to nagminny powód do wypowiedzenia stosunku pracy dla wielu przedsiębiorców. Choć jest to sprzeczne z prawem, praktyka jest bardzo częsta. Dalej nie jest łatwiej. Szanse na znalezienie nowego zatrudnienia kobieta w ciąży ma niewielkie. Na podbój rynku może ruszyć więc dopiero wtedy, kiedy będzie gotowa na rozstanie się z dzieckiem.

Jak napisać dobre CV

Kiedy i ty dojrzejesz do takiej decyzji, nie pozostaje ci nic innego jak pełna mobilizacja. Masz sporo czasu na przygotowanie się do poszukiwań. Jak znaleźć pracę będąc młodą mamą?

  • Podstawa to profesjonalne CV

Twój życiorys musi być dokładnie przemyślany i starannie napisany. Uwzględnij w nim wszystkie swoje etapy edukacji, kursy i szkolenia, jakie odbyłaś, zanim urodziłaś dziecko. A może w trakcie ciąży inwestowałaś w swój rozwój osobisty? Uczyłaś się języka obcego? Nie zapomnij o tym. Opisz całe swoje doświadczenie zawodowe. Zaczynając od staży i praktyk, po pierwszą pracę i kolejne szczeble kariery. Nie skupiaj się na swoich stanowiskach, a raczej na tym, co na nich osiągnęłaś, jakie sukcesy odniosłaś, jakie plany udało ci się wdrożyć. Opisz projekty, nad którymi pracowałaś, W CV daj świadectwo, że jesteś osobą kompetentną i stawisz czoła wszystkim zadaniom, jakie zostaną przed tobą postawione. CV to przecież nie tylko chronologia twojego zatrudnienia – jeśli tak je potraktujesz, rekruterzy nie dadzą mu większych szans. CV to dowód na to, że osiągnęłaś już wiele i jesteś gotowa na nowe zadania.

Co jeśli nie możesz pochwalić się bogatym doświadczeniem?

Nic straconego. Nie oznacza to, że twoje CV zniknie wśród innych. Musisz tylko zadbać o to, by zainteresować potencjalnego pracodawcę i zaintrygować go. Być może brak doświadczenia możesz zrekompensować ogromnym wykształceniem. Oprócz studiów liczą się także podyplomówki, szkoły językowe, kursy doszkalające. To przemawia na twoją korzyść. Możesz także wybrać inną strategię. Rubryka „Zainteresowania” w CV nie jest tam bez powodu. Twoje hobby może być twoim atutem. Jeśli wpisuje się w profil firmy, w której starasz się o pracę, jesteś w idealnej sytuacji. Oznacza to, że swoje obowiązki wykonywać będziesz z pasją – twoje akcje wzrosną.

  • Oryginalny list motywacyjny

List motywacyjny, którzy jedni traktują jako archaiczny twór, inni widzą w nim szansę na sprawdzenie kreatywności kandydata. Bez względu na to jak jest postrzegany, jeśli jest wymagany, musisz go napisać. Jak dobrze się zaprezentować? Pamiętaj, że z gotowych wzorów dostępnych w internecie, nie korzystasz tylko ty. Nie trudno więc o to, by różniły się na nich tylko nazwiska kandydatów. Dlatego, by uniknąć kompromitacji, napisz list motywacyjny w oparciu o swoje umiejętności. Jak powinien wyglądać? Przede wszystkim nie powinien być powieleniem CV. Możesz nawiązywać do życiorysu, poświęć jednak więcej uwagi na to, by przedstawić siebie w jak najlepszym świetle, jako idealną kandydatkę na dane stanowisko.

Od tego, jak wyglądać będą te dwa pisma, będzie zależało to, czy zostaniesz zaproszona na rozmowę kwalifikacyjną. Gra toczy się więc o wysoką stawkę. Nie zmarnuj swojej szansy już na starcie.

Zostaw komentarz