Każda pracująca mama wie, że powrót do pracy zawodowej po urlopie macierzyńskim wiąże się z pewnymi trudnościami. Zarówno w pracy, jak i poza nią czeka ją sporo sytuacji stresogennych. Jak sobie z nimi poradzić i jak pogodzić bycie mamą z karierą zawodową?
Wiadomo, że płeć piękna jest szczególnie chroniona przez kodeks pracy. Zanim jednak wróci się do pracy, dobrze by było zaplanować sobie ten powrót, aby zapobiec jakimkolwiek problemom.
W pierwszej kolejności należy porozumieć się z pracodawcą. Jeszcze przed rozpoczęciem pracy młode mamy powinny odwiedzić firmę, w której są zatrudnione. Wtedy dowiedzą się jak duże są szanse udanego powrotu na swoje stanowisko pracy. Pracodawca musi zapewnić świeżo upieczonej mamie takie same warunki pracy jak przed urlopem macierzyńskim. To samo dotyczy wynagrodzenia. Istnieje możliwość skorzystania z urlopu wychowawczego (zanim dziecko skończy 4 lata). Jeśli pracodawca chciałby przenieść daną pracownicę po jej urlopie macierzyńskim, to nowe stanowisko pracy musi być zgodne z jej kwalifikacjami oraz posiadać takie samo uposażenie. Innym rozwiązaniem jest praca zdalna czy przejście na ¾ czy ½ etatu. Jeśli kobieta wraca na obniżony etat (zamiast wychowawczego), to jest ona chroniona przed zwolnieniem 12 miesięcy. Trzeba pamiętać o tym, iż kodeks pracy nie chroni kobiet zatrudnionych na okres próbny (nieprzekraczający 1 miesiąca) czy zastępstwo oraz na umowę-zlecenie i umowę o dzieło.
Czasem młodej mamie ciężko jest zostawić swojego kilkumiesięcznego szkraba. W takim przypadku należy wziąć pod uwagę to, że kilkulatkowi trudniej będzie się przyzwyczaić do nieobecności mamy i ciężej będzie nam wrócić na wciąż mieniający się rynek pracy po kilkuletniej absencji. Decydując się na urlop wychowawczy, pamiętajmy, iż jest on bezpłatny i przysługuje rodzicom, którzy mają co najmniej sześciomiesięczny staż pracy. Podanie o ten urlop należy złożyć przynajmniej dwa tygodnie przed jego planowanym terminem.
Kolejnym punktem w planowaniu sobie powrotu do pracy po urlopie macierzyńskim jest opieka nad dzieckiem. Zastanówcie się wspólnie z mężem z kim chcecie, możecie zostawić swego potomka. Czy będzie to babcia, tata (urlop tacierzyński), opiekunka czy panie ze żłobka. Przede wszystkim nie wolno się zadręczać i starać się nie myśleć czy dziecku podczas Twojej nieobecności nic nie jest. Wybierając kogoś do opieki nad maluchem, trzeba kierować się zaufaniem.
Jeżeli chodzi o prace domowe (sprzątanie, zakupy, gotowanie, pranie, itp.), to warto podzielić się tymi obowiązkami z partnerem, zakupy robić raz w tygodniu lub zainwestować w sprzęty domowe (np. zmywarka).
Należy także pamiętać o planowaniu kolejnych wizyt lekarskich. Najlepiej jest zapisywać wszystkie ważne szczepienia czy wizyty lekarskie w widocznym dla całej rodziny miejscu. Wtedy zarówno Ty, jak i Twój partner będziecie się orientować w Waszej sytuacji rodzinnej.
Ostatnim punktem w planowaniu powrotu do pracy po urlopie macierzyńskim jest znalezienie czasu dla siebie. Nie wolno nam zapominać o naszych potrzebach i odpoczynku. Ważne jest, aby znaleźć w ciągu dnia kilka minut dla siebie. Jest to istotne dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego.